تبلیغات
فرهنگ جامع شیعه - قطعنامه پیشنهادی آمریکا که با اکثریت آرا در شورای امنیت تصویب شد وخدشه بر خطوط قرمز-قسمت چهارم
همه چیز ، همه کار، هرنفس و...فقط برای عبادت خداوند منان. آیه 56 سوره ذاریات. انگیزه خلقت بشر

:درباره وبلاگ

:آرشیو

:پیوندها

:پیوندهای روزانه

:نویسندگان

:آخرین پستها

آماروبلاگ

سه شنبه 30 تیر 1394-11:28 ب.ظخطوط قرمرز وقطعنامه پیشنهادی آمریکا با اکثریت آرا در شورای امنیت تصویب شد

امکان بازگشت تحریم‌ها طی ۳۰ روز

شورای امنیت سازمان ملل متحد قطعنامه‌ای را با اکثثریت آرا (۱۵ رای) به تصویب رساند که توافق اتمی هفته گذشته میان ایران و گروه کشورهای ۱+۵ را مورد تأیید قرار می‌دهد و تحریم‌ها اعمال شده در قطعنامه‌های پیشین سازمان ملل علیه ایران را رفع می‌کند.

به گزارش گروه بین الملل «خبرگزاری دانشجو»، این قطعنامه تمام کشورهای عضو سازمان ملل را به اجرای "برنامه جامع اقدام مشترک" یا متن توافق هسته ای ایران با گروه ۱+۵ موظف می کند.

بر اساس این قطعنامه، هنگامی که ایران به تعهدات خود عمل کند، تمام قطعنامه های قبلی شورای امنیت در مورد برنامه اتمی ایران لغو می شود، اما محدودیت هایی از جمله در مورد خرید و فروش تسلیحات برای چند سال برای ایران باقی می ماند


دولت آمریکا متن برجام را برای بررسی به کنگره تحویل داد

ادامه قسمت سوم

- تمام فعالیتها دقیقا مطابق با تفاهم برجام است

-آنها در روز قبل از این فعالیتها شورای امنیت و کمیسیون مشترک را مطلع می کنند

-مطابق با شرایط خط مشی تعیین شده در INFCIRC عمل می کنند

-حق راستی آزمایی درباره استفاده نهایی از آیتم تهیه شده و محل استفاده از آن را داشته باشند

-در مورد تهیه، فروش یا انتقال اقلام،مواد، تجهیزات، کالا و تکنولوژی های فهرست شده در INFCIRC آنها در مدت ده روز باید آژانس را مطلع کنند.

این پاراگراف تا 10 سال بعد از اولین روز اجرای برجام کاربرد خواهد داشت مگر اینکه گزارش آژانس قبل از آن تاریخ چیز دیگری را تائید کند که در آن صورت موارد لازم برای تایید شورای امنیت باید فورا به حالت تعلیق دربیاید

3- از ایران خواسته شده که تا هشت سال بعد از اولین روز اجرای برجام از هرگونه فعالیت مربوط به موشکهای بالستیکی که قابلیت حمل سلاح را دارند اجتناب کند از جمله بکارگیری تکنولوژی مربوط به این موشکها.

4-همه کشورها درصورت تائید شورای امنیت می توانند و اجازه دارند در فعالیتهای زیر مشارکت داشته باشند:

-تهیه، فروش یا انتقال مستقیم و غیرمستقیم همه اقلام، مواد، تجهیزات، کالا و تکنولوژی ها از طریق خاک کشورها یا اتباعشان یا از طریق کشتی حامل پرچم آنها و یا هواپیما به ایران و یا از ایران و برای استفاده در ایران طبق آخرین فهرست کنترل تکنولوژی موشکی

-فراهم کردن هرگونه کمک فنی یا آموزشی، مالی، سرمایه گذاری، واسطه گری و انتقال منابع و خدمات مالی برای ایران و یا کسب سود فعالیت اقتصادی ایران در کشوری دیگر، فعالیتهایی که به تهیه، فروش، انتقال، تولید و یا استفاده از اقلام، مواد، تجهیزات، کالا و فن آوری مربوط می شود و درباره آن در بالا توضیح داده شد.

درصورت تائید شورای امنیت قرارداد تحویل این اقلام و کمکهایی شامل تضمین درباره استفاده کننده نهایی از آنها فراهم می شود و ایران متعهد می شود که از این اقلام برای تولید سیستم حمل کلاهک هسته ای استفاده نکند.

این پاراگراف تا هشت سال بعد از اولین روز اجرای برجام کاربرد دارد.

5-همه کشورها می توانند و اجازه دارند در صورت تصویب شورای امنیت برای تهیه، فروش و انتقال مستقیم یا غیر مستقیم تانک های جنگی، خوروهای زرهی،سامانه توپخانه ای کالیبر بالا، هواپیماهای جنگی، هلیکوپتر،ناو جنگی و سامانه موشکی را مطابق آنچه در تسلیحات متعارف سازمان ملل تشریح شده از طریق خاک کشورهایشان، اتباعشان و یا با استفاده از کشتی و هواپیما برای ایران و استفاده در ایران اقدام کنند.

این پاراگراف تا پنج سال بعد از اولین روز اجرای برجام کاربرد دارد.

6-همه کشورها قرار است اقدامات لازم برای تضمین فعالیتهای توضیح داده شده در پاراگراف های 2،4 و 5 را که در خاک کشورشان انجام می شود اتخاذ نمایند. همینطور درباره فعالیتهای افراد و کشتی هایی که با پرچم آنها حرکت می کنند. آنها باید از فعالیتهایی که مطابق با مفاد مندرج نیست تا ده سال بعد از روز اجرای برجام جلوگیری کنند.

همه کشورها می بایست:

A) تدابیر لازم را ، مگر آنکه شواری امنیت پیش تر تصمیمی غیر از این و به صورت موردی اتخاذ کرده باشد، برای ممانعت از تدارک، فروش یا انتقال تسلیحات یا مواد مرتبط با آن از ایران به وسیله اتباع ایرانی یا کشتی ها و هواپیماهایی که با پرچم ایران تردد می کنند، چه مبدا آنها خاک ایران باشد یا نباشد، تا پنج سال پس از روز تصویب برنامه جامع اقدام مشترک یا روزی که آژانس بین المللی انرژی اتمی در گزارشی نتیجه گیری گسترده تر را تایید کند، هر کدام زودتر فرا رسد، اتخاذ کند.

B) هشت سال پس از روز تصویب یا تا زمانی که آژانس بین المللی انرژی اتمی طی گزارشی نتیجه گیری گسترده تر را تایید کند،‌ هر کدام زودتر فرا رسد، به توقیف پول ها، سایر دارایی های مالی و منابع اقتصادی موجود در خاک آنها در زمان تصویب برنامه جامع اقدام مشترک ،ادامه دهند و پول ها، سایر دارایی های مالی و منابع اقتصادی هر زمان در خاک آنها قرار دارد و در تملک یا سرپرستی اشخاص یا نهادهایی است که در لیست کمیته و بر اساس قطع نامه 1737 (2006) تهیه شده است، از روز تصویب قطع نامه جدید توقیف کند. به استثنای افراد و نهادهایی که در ضمیمه 1 مشخص شده اند، یا ممکن است شورای امنیت آنها را از لیست خارج کند.

C) هشت سال از روز تصویب برنامه جامع اقدام مشترک یا زمانی که آژانش بین المللی انرژی اتمی گزارش تاییدیه نتیجه گیری جامع تر را منتشر کند، هر کدام زودتر فرا رسد، تضمین می کنند همه پول ها، دارایی های مالی یا منابع اقتصادی برای منفعت اقتصادی افراد حقیقی یا نهاد های مشخص شده در دسترس آنها یا هر شخص حقیقی یا نهادی در قلمرو آنها قرار نگیرد. این الزامات به پول ها،‌سایر دارایی های مالی یا منابع اقتصادی که دولت های مربوط به شرح زیر تعیین کرده اند تسری نخواهد یافت:

1- آنچه برای پرداخت هزینه های پایه از جمله مواد خوراکی، اجاره، رهن، دارو، هزینه های درمان، مالیات ، بیمه، هزینه خدمات عمومی ضروری است یا صرفاً برای پرداخت هزینه های خدمات تخصصی معقول یا هزینه های مرتبط با قوانین ملی برای نگهداری و حفظ پول های توقیف شده، سایر دارایی های مالی و منابع اقتصادی هزینه می شود. پس از اطلاع رسانی دولت ها مربوط به شورای امنیت درباره مقاصد آن، دسترسی به این پول ها و سایر دارایی های مالی، در نبود نظر مخالف شورای امنیت، ظرف پنج روز کاری از اعلام میسر خواهد شد.

2- آنچه برای هزینه های فوق العاده ضروری است. به شرطی که چنین تصمیمی پیش تر از جانب کشورهای مربوط به شورای امنیت اعلام شود و شورای امنیت آن را تایید کند.

3- آنچه برای پروژه های همکاری غیرنظامی هسته ای که در پیوست 3 برنامه جامع اقدام مشترک به آن اشاره شده ضروی است، به شرطی که چنین تصمیمی توسط دولت مربوطه به اطلاع شورای امنیت برسد و این شورا آن را تایید کند.

4- آنچه موضوع حکمی قضایی، اداری یا ممنوعیت فروش باشد که در هر صورت پول ها، دارایی های مالی و منابع اقتصادی می تواند برای رفع توقیف یا اجرای حکم هزینه شود، مشروط بر آنکه دستور توقیف یا حکم مورد نظر پیش از تاریخ تصویب قعنامه 1373 (سال 2006) اعلام شده باشد.

5- آنچه برای فعالیت های که مستقیم به موارد ذکر شده در پاراگراف 2 یا هر فعالیتی ضروری است که برای اجرای برنامه جامع اقدام مشترک لازم است؛ با فرض اعلام تصمیم از جانب کشورهای مربوط به شورای امنیت و تایید شدن آن در شورا.

علاوه بر این، این بند نباید مانع شود شخصی یا نهادی مشخص نتواند به تعهدات مالی خود در چارچوب قراردادی عمل کند که پیش از قرار گرفتن آن شخص یا نهاد در فهرست منعقد شده است. مشروط بر اینکه کشورهای مربوط معلوم کرده باشند قرارداد به هیچ یک از اقلام، مواد، تجهیزات، کالاها، فناوری ها و مسائل آموزشی، سرمایه گذاری، کارگزاری و خدماتی که در این بیانیه به آن اشاره شده است مربوط نمی شود؛ پرداخت مستقیم یاغیرمستقیم به شخصی حقیقی یا نهادی که موضوع تمهیدات این پاراگراف است انجام نمی شود؛‌ و پس از اعلام کشور مربوطه به شورای امنیت درباره تصمیم آن کشور به پرداخت یا دریافت پول، رفع توقیف از پول ها، دارایی های مالی یا منابع اقتصادی برای این منظور در مدت ده روز کاری پیش از اعطای مجوز محقق خواهد شد.

علاوه بر این کشورها مجاز خواهند بود سود یا هر گونه درآمد حاصل از منابع مالی حساب های توقیف شده را در چارچوب قراردادها، توافقات یا الزامات به این حساب ها بیافزایند به شرطی که این درآمدها توقیف باشند.

D) به مدت پنج سال از روز تصویب برنامه جامع اقدام مشترک یا تا زمانی که آژانس بین المللی انرژی اتمی تاییدیه نتیجه گیری گسترده تر را منتشر کند، هر کدام زودتر فرا رسد، تمهیدات لازم برای ممانعت از ورود یا ترانزیت افراد حقیقی مشروحه در پاراگراف شش (c) بالا اتخاذ خواهد شد. تمهیدات مشروحه در این پاراگراف در مواردی که شورای امنیت به صورت موردی مسافرتی را بر پایه نیازهای انسان دوستانه تایید می کند، از جمله الزامات دینی، یا وقتی شورای امنیت تشخیص می دهد استثنا قائل شدن موجب پیشبرد اهداف قطع نامه جدید می شود، از جمله وقتی ماده پانزده نظام نامه آژانس بین المللی انرژی اتمی مطرح است، مصداق ندارد.

E) اجرای اقدامات لازم مطابق با قطعنامه و راهنمای شورای امنیت در رابطه با اقلامی که تامین، فروش، انتقال یا صادرات آنها برخلاف شروط برنامه جامع اقدام مشترک یا این بیانیه است و همکاری در این زمینه.

7- از همه کشورها خواسته شده است در تسهیل اجرای برنامه جامع اقدام مشترک براساس اختیارات ملی خود و قوانین بین المللی، به ویژه قوانین دریا و توافق های هواپیمایی کشوری مرتبط،‌ همه محموله های با مبدا یا مقصد ایران را در خاک خود از جمله بنادر و فرودگاه ها بازرسی کنند. اگر کشوری مرتبط اطلاعاتی در اختیار دارد که محموله شامل اقلامی است که تامین، فروش، انتقال یا صادرات آن نقض شروط برنامه جامع اقدام مشترک یا این بیانیه است، می تواند در بازرسی ها با رضایت کشوری که پرچم آن روی کشتی نصب است، همکاری کند

پایان.
نظرات() 

تاریخ آخرین ویرایش:سه شنبه 30 تیر 1394 11:32 ب.ظ


How long will it take for my Achilles tendon to heal?
شنبه 18 شهریور 1396 11:00 ب.ظ
Thank you for the good writeup. It in fact was a amusement account it.
Look advanced to far added agreeable from you! However, how could we communicate?
BHW
جمعه 1 اردیبهشت 1396 12:46 ق.ظ
Hey there! Do you know if they make any plugins to help
with Search Engine Optimization? I'm trying to get my
blog to rank for some targeted keywords but I'm not seeing very good gains.
If you know of any please share. Cheers!
شراره
جمعه 23 مرداد 1394 11:00 ق.ظ
تبادل لینک میکنی؟
نایس بای
چهارشنبه 31 تیر 1394 08:38 ق.ظ
شاد باش نه یک روز,هزاران روز . . .
بگذار آواز شاد بودنت چنان در شهر بپیچد که روسیاه شوند آنان که بر سر غمگین کردنت شرط بسته اند.
chekameh
چهارشنبه 31 تیر 1394 08:29 ق.ظ
سلاااااااااام
میدونی اگه سر زدن و خوندن وبلاگها و سایت ها یه طرفه باشه فایده ای نداره؟ پس عزیزم شما هم به من سر بزن:-*
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر