تبلیغات
فرهنگ جامع شیعه - پیام امام خامنه ای (مدظله العالی)به جوانان اروپا وامریکا وپیام امام خمینی(ره)به گورباچف-قسمت -2
همه چیز ، همه کار، هرنفس و...فقط برای عبادت خداوند منان. آیه 56 سوره ذاریات. انگیزه خلقت بشر

:درباره وبلاگ

:آرشیو

:پیوندها

:پیوندهای روزانه

:نویسندگان

:آخرین پستها

آماروبلاگ

جمعه 10 بهمن 1393-10:37 ب.ظپیام امام خمینی در 13  دی 1367 توسط هیئت منتخب ایشان مركب از آیت الله جوادی آملی، محمدجواد لاریجانی و خانم مرضیه حدیده چی دباغ در مسكو به گورباچف تحویل گردید .
گورباچف نیز هشت هفته بعد پاسخ رسمی خود را توسط « ادوارد شوارد نادزه » وزیر خارجه وقت شوروی در تهران تسلیم امام خمینی كرد.

گورباچف در این پاسخ برای نامه امام ارج فراوان قائل شده بود ولی از متن جوابیه وی پیدا بود كه ابعاد معنوی پیام امام را درك نكرده است . زیرا صرفا تلاش كرده بود تا از یكسو اقدامات خود در جهت ترویج آزادیهای سیاسی در شوروی را تشریح كند و از سوی دیگر دستاوردهای اقتصادی كمونیسم را از 1296 به بعد توصیف نماید.

در خاتمه امام خمینی فرمودند : « ان شاالله سلامت باشند ولی به ایشان بگویید كه من می خواستم جلوی شما یك فضای بزرگتر باز كنم . من می خواستم دریچه ای به دنیای بزرگ یعنی دنیای بعد از مرگ كه دنیای جاوید است را برای آقای گورباچف باز نمایم و محور اصلی پیام من آن بود. امیدوارم بار دیگر ایشان در این زمینه تلاش نمایند. »
نامه تاریخی حضرت امام كه از اسناد مهم سیاسی قرن محسوب می شود بویژه به دلیل اثبات مفاد آن از جمله فروپاشی كمونیسم خسارات شوروی به خاطر اتكا به غرب و متوقف شدن روند واگذاری منابع اقتصادی متحدین شوروی به این كشور بسیار درخور اهمیت است .

 

در روز پنجشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۳ – حضرت امام خامنه ای(مدظله العالی) پیام ذیل را برای جوانان در اروپا و آمریکای شمالی صادرنمودند

بنام خدا

پیام حضرت آیت‌الله خامنه‌ای به جوانان در اروپا و آمریکای شمالی

پنجشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۳ -

رهبر معظم انقلاب اسلامی پیامی را به زبان انگلیسی خطاب به جوانان در اروپا و آمریکای شمالی بدین شرح صادر فرمودند.

بسم‌ الله الرّحمن الرّحیم

به عموم جوانان در اروپا و امریکای شمالی

حوادث اخیر در فرانسه و وقایع مشابه در برخی دیگر از کشورهای غربی مرا متقاعد کرد که درباره‌ی آنها مستقیماً با شما سخن بگویم. من شما جوانان را مخاطب خود قرار میدهم؛ نه به این علّت که پدران و مادران شما را ندیده می‌انگارم، بلکه به این سبب که آینده‌ی ملّت و سرزمینتان را در دستان شما میبینم و نیز حسّ حقیقت‌جویی را در قلبهای شما زنده‌تر و هوشیارتر می‌یابم. همچنین در این نوشته به سیاستمداران و دولتمردان شما خطاب نمیکنم، چون معتقدم که آنان آگاهانه راه سیاست را از مسیر صداقت و درستی جدا کرده‌اند.

سخن من با شما درباره‌ی اسلام است و به‌طور خاص، درباره‌ی تصویر و چهره‌ای که از اسلام به شما ارائه میگردد. از دو دهه پیش به این سو یعنی تقریباً پس از فروپاشی اتّحاد جماهیر شوروی تلاشهای زیادی صورت گرفته است تا این دین بزرگ، در جایگاه دشمنی ترسناک نشانده شود. تحریک احساس رعب و نفرت و بهره‌گیری از آن، متأسّفانه سابقه‌ای طولانی در تاریخ سیاسی غرب دارد. من در اینجا نمیخواهم به «هراس‌های» گوناگونی که تاکنون به ملّتهای غربی القاء شده است، بپردازم. شما خود با مروری کوتاه بر مطالعات انتقادی اخیر پیرامون تاریخ، می‌بینید که در تاریخنگاری‌های جدید، رفتارهای غیر صادقانه و مزوّرانه‌ی دولتهای غربی با دیگر ملّتها و فرهنگهای جهان نکوهش شده است. تاریخ اروپا و امریکا از برده‌داری شرمسار است، از دوره‌ی استعمار سرافکنده است، از ستم بر رنگین‌پوستان و غیر مسیحیان خجل است؛ محقّقین و مورّخین شما از خونریزی‌هایی که به نام مذهب بین کاتولیک و پروتستان و یا به اسم ملیّت و قومیّت در جنگهای اوّل و دوّم جهانی صورت گرفته، عمیقاً ابراز سرافکندگی می‌کنند.

این به‌خودی‌خود جای تحسین دارد و هدف من نیز از بازگوکردن بخشی از این فهرست بلند، سرزنش تاریخ نیست، بلکه از شما میخواهم از روشنفکران خود بپرسید چرا وجدان عمومی در غرب باید همیشه با تأخیری چند ده ساله و گاهی چند صد ساله بیدار و آگاه شود؟ چرا بازنگری در وجدان جمعی، باید معطوف به گذشته‌های دور باشد نه مسائل روز؟ چرا در موضوع مهمّی همچون شیوه‌ی برخورد با فرهنگ و اندیشه‌ی اسلامی، از شکل‌گیری آگاهی عمومی جلوگیری میشود؟

شما بخوبی میدانید که تحقیر و ایجاد نفرت و ترس موهوم از «دیگری»، زمینه‌ی مشترک تمام آن سودجویی‌های ستمگرانه بوده است. اکنون من میخواهم از خود بپرسید که چرا سیاست قدیمی هراس‌افکنی و نفرت‌پراکنی، این‌بار با شدّتی بی‌سابقه، اسلام و مسلمانان را هدف گرفته است؟ چرا ساختار قدرت در جهان امروز مایل است تفکر اسلامی در حاشیه و انفعال قرار گیرد؟ مگر چه معانی و ارزشهایی در اسلام، مزاحم برنامه‌ی قدرتهای بزرگ است و چه منافعی در سایه‌ی تصویرسازی غلط از اسلام، تأمین میگردد؟ پس خواسته‌ی اوّل من این است که درباره‌ی انگیزه‌های این سیاه‌نمایی گسترده علیه اسلام پرسش و کاوش کنید.

خواسته‌ی دوم من این است که در واکنش به سیل پیشداوری‌ها و تبلیغات منفی، سعی کنید شناختی مستقیم و بی‌واسطه از این دین به دست آورید. منطق سلیم اقتضاء میکند که لااقل بدانید آنچه شما را از آن میگریزانند و میترسانند، چیست و چه ماهیّتی دارد. من اصرار نمیکنم که برداشت من یا هر تلقّی دیگری از اسلام را بپذیرید بلکه میگویم اجازه ندهید این واقعیّت پویا و اثرگذار در دنیای امروز، با اغراض و اهداف آلوده به شما شناسانده شود. اجازه ندهید ریاکارانه، تروریست‌های تحت استخدام خود را به عنوان نمایندگان اسلام به شما معرفی کنند. اسلام را از طریق منابع اصیل و مآخذ دست اوّل آن بشناسید. با اسلام از طریق قرآن و زندگی پیامبر بزرگ آن (صلّی‌الله‌علیه‌وآله‌و‌سلّم) آشنا شوید. من در اینجا مایلم بپرسم آیا تاکنون خود مستقیماً به قرآن مسلمانان مراجعه کرده‌اید؟ آیا تعالیم پیامبر اسلام (صلّی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلّم) و آموزه‌های انسانی و اخلاقی او را مطالعه کرده‌اید؟ آیا تاکنون به جز رسانه‌ها، پیام اسلام را از منبع دیگری دریافت کرده‌اید؟ آیا هرگز از خود پرسیده‌اید که همین اسلام، چگونه و بر مبنای چه ارزشهایی طیّ قرون متمادی، بزرگترین تمدّن علمی و فکری جهان را پرورش داد و برترین دانشمندان و متفکّران را تربیت کرد؟

من از شما میخواهم اجازه ندهید با چهره‌پردازی‌های موهن و سخیف، بین شما و واقعیّت، سدّ عاطفی و احساسی ایجاد کنند و امکان داوری بیطرفانه را از شما سلب کنند. امروز که ابزارهای ارتباطاتی، مرزهای جغرافیایی را شکسته است، اجازه ندهید شما را در مرزهای ساختگی و ذهنی محصور کنند. اگر چه هیچکس به‌صورت فردی نمیتواند شکافهای ایجاد شده را پر کند، امّا هر یک از شما میتواند به قصد روشنگریِ خود و محیط پیرامونش، پلی از اندیشه و انصاف بر روی آن شکافها بسازد. این چالش از پیش طراحی شده بین اسلام و شما جوانان، اگر چه ناگوار است امّا میتواند پرسش‌های جدیدی را در ذهن کنجکاو و جستجوگر شما ایجاد کند. تلاش در جهت یافتن پاسخ این پرسش‌ها، فرصت مغتنمی را برای کشف حقیقت‌های نو پیش روی شما قرار میدهد. بنابراین، این فرصت را برای فهم صحیح و درک بدون پیشداوری از اسلام از دست ندهید تا شاید به یمن مسئولیّت‌پذیری شما در قبال حقیقت، آیندگان این برهه از تاریخ تعامل غرب با اسلام را با آزردگی کمتر و وجدانی آسوده‌تر به نگارش درآورند.

سیّدعلی خامنه‌ای

واکنش رسانه‌های جهان به نامه رهبر انقلاب به جوانان غربی

بازتاب پیام رهبر انقلاب در شبکه‌های اجتماعی نیز بسیار گسترده بود. بلافاصله پس از انتشار این نامه در شامگاه چهارشنبه هفته گذشته، بسیاری از کاربران ایرانی و غیرایرانی شبکه‌های مختلف اجتماعی، متن کامل یا بخش‌هایی از این پیام مهم را به اشتراک گذاشته و درباره آن به بحث و تبادل نظر پرداختند.

به گزارش ایران اسلامی، اگرچه نامه رهبر انقلاب به جوانان غرب و آمریکای شمالی در شبکه‌های مجازی منتشر شد اما تقریبا همه رسانه‌های معتبر دنیا، از آمریکای شمالی گرفته تا اروپا و خاورمیانه و شرق آسیا با انتشار همه یا بخش‌هایی از این نامه به بررسی و ارزیابی آن پرداختند.
AP، یعنی همان خبرگزاری آسوشیتدپرس یکی از رسانه‌هایی بود که این نامه را به‌صورت ویژه منعکس و بررسی کرد. این خبرگزاری درباره این نامه آیت‌الله العظمی خامنه‌ای نوشت: «ایران به جوانان غرب گفت که اسلام را بیازمایید.» در این گزارش به بخش‌هایی از پیام رهبر انقلاب اشاره شده بود که فرمودند: حوادث اخیر در فرانسه و وقایع مشابه در برخی دیگر از کشورهای غربی مرا متقاعد کرد که درباره‌ آنها مستقیماً با شما سخن بگویم. از دو دهه پیش به این سو- یعنی تقریباً پس از فروپاشی اتّحاد جماهیر شوروی- تلاش‌های زیادی صورت گرفته است تا این دین بزرگ، در جایگاه دشمنی ترسناک نشانده شود. خبرگزاری آسوشیتد پرس سپس در بخش‌هایی از بازتاب پیام رهبری، توصیه ایشان به جوانان را منعکس کرد که فرمودند: اجازه ندهید این واقعیت پویا و اثرگذار در دنیای امروز، با اغراض و اهداف آلوده به شما شناسانده شود. اسلام را از طریق منابع اصیل و مآخذ دست اول آن بشناسید. این خبرگزاری سپس در پایان گزارش خود به موضع ایران در قبال حوادث اخیر پاریس اشاره کرد و نوشت که ایران حمله به نشریه شارلی ابدو را محکوم کرده است اما در عین حال انتشار کاریکاتور موهن به پیامبر اسلام در این نشریه را نیز محکوم کرده است.
شبکه تلویزیونی سی‌ان‌ان هم در تارنمای خود در مطلبی با عنوان «نامه سرگشاده رهبر جمهوری اسلامی ایران به جوانان غرب» نوشت: آیت‌الله سیدعلی خامنه‌ای از جوانان غربی خواسته است تا اسلام را براساس حوادث تروریستی شارلی ابدو قضاوت نکنند. سی‌ان‌ان همچنین نوشت: رهبر جمهوری اسلامی ایران در نامه خود از جوانان اروپا و آمریکای شمالی می‌خواهد براساس درک و فهم خود به اسلام بنگرند. این رسانه در ادامه خاطرنشان کرد: آیت‌الله خامنه‌ای همچنین در این نامه خطاب به جوانان غربی از آنها می‌خواهد اجازه ندهند مستکبران با معرفی تروریست‌هایی که خود استخدام کرده‌اند به‌عنوان نمایندگان اسلام، هراس در دل آنها بیندازند؛ ایشان توصیه می‌کند جوانان غربی نسبت به این تصویرهای رسانه‌ای که غرب از اسلام ارائه می‌دهد، بی‌اعتنا باشند.
نشریه «فارین پالیسی» هم با اشاره به این پیام‌، آن را «نامه سرگشاده و غیرمنتظره از رهبر ایران» خواند و به انتشار بخش‌هایی از آن پرداخت. این نشریه با «ملایم‌» خواندن لحن این پیام نوشت: در نامه‌ای غیرمعمول که به صورت آنلاین منتشر و روی سایت توئیتر به اشتراک گذاشته شد، آقای خامنه‌ای از جوانان اروپا و آمریکای شمالی خواست پیش از محکوم کردن اسلام، تلاش کنند آن را بشناسند.

ادامه درقسمت3
نظرات() 

تاریخ آخرین ویرایش:جمعه 10 بهمن 1393 10:40 ب.ظ


What causes pain in the Achilles tendon?
دوشنبه 27 شهریور 1396 02:39 ق.ظ
Someone essentially help to make significantly articles I would
state. That is the very first time I frequented your web page and to this point?
I amazed with the research you made to make this particular post amazing.
Fantastic activity!
How do I stretch my Achilles tendon?
سه شنبه 31 مرداد 1396 01:05 ق.ظ
This website really has all of the information I wanted
about this subject and didn't know who to ask.
BHW
جمعه 25 فروردین 1396 08:55 ب.ظ
If some one desires expert view regarding blogging and site-building afterward i
advise him/her to pay a visit this blog, Keep up the nice work.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر